Hasar durumunda ne yapmalısınız

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları "Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı" uygulaması 1 nisan 2008 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Tutanak için tıklayınız (Excel Formatında)
Tutanak için tıklayınız (Pdf Formatında)
Tutanak açıklamaları için tıklayınız
Örnek tutanak için tıklayınız

KAZA TESPİT TUTANAĞI EĞİTİMİ

Hasar durumunda ne yapmalısınız?
Poliçeniz kapsamındaki bir hasarla karşılaştığınızda hasar İşleminizi hızlandırmak için aşağıdaki belgeleri servisimize teslim ediniz.

Hasarın özelliğine göre şirketimiz gerekli olan durumlarda sizden ek bilgi ve belgeler de talep edebilecektir.

TEMİN EDİLMESİ GEREKLİ BELGELER:

1- Kasko Sigorta Poliçesi ve varsa ek belgeler

2- Kasko Sigorta prim ödemesini belgeleyen makbuz veya diğer belgeler

3- Trafik Kazası Tespit Tutanağı Aslı veya olay bildirimi karakola yapılmışsa Karakol Görgü ve Tespit Tutanağı Aslı

4- Alkol Raporu Aslı

5- Kaza Yapan Kullanıcı Ehliyet  Fotokopisi

6 -Sigortalı Aracın Ruhsat Fotokopisi

7 -Malik ve Sürücünün T.C.Kimlik Numaraları veya Fotokopileri

8- Kaza - Olay yeri ve hasarlı aracın fotoğrafları

9- Araç rehinli ise rehin koyan kurumun hasar ödenmesine muvafakati

10 - Araç maliki tüzel kişi ise İmza Sirküler Fotokopisi,Vergi Levha Fotokopisi,Ticaret Sicil Belge Fotokopisi

11 -İlgili Sigorta Şirketinin Taahhüt ve Teslim,İbra Temlik Belgelerinin imzalanması araç maliki tüzel kişi ise kaşe ve sirkülerde imzası bulunan kişi/kişilerin imzası

12- Çift taraflı bir kaza ise ;

  • Karşı Araç Trafik Sigorta Poliçesi,
  • Ruhsat Fotokopisi,
  • Kullanıcı Ehliyet Fotokopisi

Anlaşmalı Olduğumuz Sigorta Şirketleri

AK SİGORTA

ALLIANZ SİGORTA

ANADOLU SİGORTA

AXA SİGORTA

BEREKET SİGORT

DOĞA SİGORTA

ETHİCA SİGORTA

ERGO SİGORTA

EUREKO SİGORTA

GÜNEŞ SİGORTA

GROUPAMA SİGORTA

HALK SİGORTA

HDI SİGORTA

MAPFRE GENEL SİGORTA

SOMPO JAPAN SİGORTA

 

Periyodik araç muayenesi öncesi ücretsiz kontrol

Satış sonrası hizmetler konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar ve sunduğu çözümlerle, müşteri beklentilerini en üst seviyede karşılayarak tam memnuniyet sağlayan VW Binek ve Ticari Araç, 2009 yılı boyunca sürecek servis kampanyalarına bir yenisini daha ekledi; Araç muayenesi öncesi ücretsiz check-up.

Yapılan kontroller muayeneden geçmeyi kolaylaştıracak
23 Şubat tarihinden itibaren başlayacak muayene öncesi ücretsiz check-up hizmetiyle VW kullanıcıları artık, araçlarından emin bir şekilde muayene istasyonlarına gidecekler. Muayene sırasında dikkat edilen aracın fren, direksiyon, aydınlatma sistemleri, aks, jant, lastik ve süspansiyon sistemleri, şase ve bağlantı parçaları gibi bölümlerinde yapılacak kontroller araç kullanıcılarına muayene öncesinde avantaj sağlayacak. Ayrıca yine muayene sırasında incelenen emniyet kemerlerinin işlevi, araçta bulunması gereken trafik güvenliği ile ilgili ekipmanlar gibi özelliklerin de kontrolünün yapıldığı uygulama neticesinde VW kullanıcılarının muayeneden geçmeleri kolaylaşacak.

Teknik

Genel Notlar
Fren balatalarının aşınması büyük ölçüde kullanım koşullarına ve sürüş şekline bağlıdır. Sık sık şehir içi trafikte ve kısa mesafelerde ya da sportif amaçlı kullanılan araçlarda, servis planında belirlenmiş periyotlar arasındaki sürelerde de fren balatalarının kalınlığının Volkswagen servisine kontrol ettirilmesi gerekir.

Yokuş aşağı inerken, zamanında yapılan vites küçültme ve motorun frenleme etkisinden yararlanılabilir. Bu yolla fren balatalarının yükü de hafifletilmiş olur. Ayrıca; fren yapmanız gerekirse, sürekli değil, aralıklarla yapmanız gerekir.

Frenlemeyi Olumsuz Etkileyen Unsurlar Nelerdir?
Yolun Islaklığı ve Yola Serpilen Tuzlar

Uyarı
Belli sürüş koşullarında, örneğin fren kampanaları ve balatalarının su içinden geçmesi sırasında, kuvvetli yağmurlarda ya da aracı yıkadıktan sonra ıslanması veya kışın donması nedeniyle, frenlerin etkisi azalabilir; ancak kuruduktan sonra etkisi tam olur.

Uyarı
Tuz serpilmiş yollarda giderken uzun süre fren yapılmamışsa, tam fren etkisi elde edilemeyeceğinden, fren diskleri ve balatalarının üzerinde biriken tuz tabakası önceden fren yapılarak giderilmelidir.

Frenlerin Aşırı Isınması

Uyarı
Eğer fren yapmak zorunda değilseniz, fren pedalına hafifçe basarak balataları aşındırmayınız. Bu durum frenlerin ısınmasına, uzun fren mesafesine ve frenlerde aşırı aşınmaya neden olacaktır.

Uyarı
Uzun süre yokuş aşağı inecekseniz, düşük vitese geçip yavaşlayınız (düz şanzıman) ya da daha düşük bir vites konumu seçiniz (otomatik şanzıman). Böylece motorun frenleme etkisinden en iyi şekilde faydalanacak ve balataların yükünü hafifletmiş olacaksınız.

Uyarı
Araca sonradan ön spoiler , tam boy jant kapakları vb. monte edildiği takdirde, ön frenlerin hava giriş çıkışının engellenmediğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde fren tertibatında aşırı ısınma meydana gelebilir.

Fren Servosu

Uyarı
Servo, sadece motor faaliyetteyken oluşan bir vakumla çalışır. Bu nedenle motorun çalışmadığı zamanlarda aracın haraket etmesine izin verilmemelidir.

Uyarı
Fren servosu çalışmadığı takdirde, örneğin aracın çektirilmesi gerekiyorsa ya da servo arızalandığında, fren servosunun eksikliğini dengelemek amacıyla fren pedalına daha kuvvetli basmanız gerekir.

ABS Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi
ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi, aracın aktif seyir güvenliğinin artışında önemli rol oynar. Klasik fren sistemlerinden üstün olan yanı, kaygan bir zeminde lastiklerin kilitlenmesini önlediği için, yolun durumuna göre mümkün olan azami direksiyon hakimiyetini sağlamasıdır.

Ancak ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi var diye, her durumda fren mesafesinin kısalacağı düşünülmemelidir. Hatta büyük bir dikkatle ve çok yavaş gidilmesi gereken kumlu ya da altı buz olan yumuşak karlı zeminlerde fren mesafesi biraz daha artar.

ABS Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sisteminin Çalışma Prensibi
Aracın hızını saatte 7 km'ye ulaştığında otomotik bir test işlemi başlar. Bu sırada bir pompa sesi duyulabilir.

Bu düzenleme işlemi, fren pedalının nabız atışına benzer hareketinden ve buna bağlı olarak çıkan gürültüden anlaşılabilir. Böylece ön tekerleklerden en azından birinin bloke olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlarız. Bu dönemde ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminin etkili olabilmesi için fren pedalı basılı konumda kalmalıdır. Hiçbir zaman pompalamayınız.

Uyarı
ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde mevcut fiziksel şartların sınırları aşılamaz. Bu bilhassa buzlu ve ıslak zeminler için daha da çok geçerlidir.
Uyarı
ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde bir arıza meydana gelirse, bir ya da iki ikaz lambası yanar

Dört Çekerli Bir Aracın Kullanımı

Çekiş Kavramı
Synchro araçlar, otomatik olarak devreye giren, dört çekerli sistem ile donatılmıştır. Çekiş gücü otomatik olarak dağıtılır ve sürüş tarzınızla yol koşullarına en fazla uyum gösterecek şekilde ayarlanır.

Uyarı
Çekiş tekerlekleri durdurma gücü, iki çekerli araçlardaki gibidir. Bunun için araç, kaygan zeminlerde iyi hızlanma olanağı bulunmasına rağmen, asla yüksek hızlarda kullanılmamalıdır. Islak bir zeminde hızla gidildiğinde, ön tekerlekler kayabilir (Aquaplaning). Bu araçta -önden çekişli araçların tersine- motor aniden yüksek devir yapmaya başlamasına rağmen, kaymanın farkına varılmaz. Bu yüzden, aşırı hızla değil, yol şartlarına uygun süratle gitmek daha doğrudur.

Başka Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Kış Lastiklerinin Kullanımı
Dört çekerli araçlar, kışın da iyi çekiş sağlar. Aracınızın lastiklerini kışın ya da dört mevsim kullanılan lastiklerle değiştirirseniz, aracınıza çok daha iyi hakim olur ve fren emniyeti sağlarsınız.

Lastik Değişimi
Synchro araçlarda dört tekerlek de daima aynı çapta olmalıdır.

Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)
ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlarda ilave olarak elektronik diferansiyel kilit sistemi de bulunabilir.

EDL sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ve hatta mümkün kılar.

EDL sistemi otomatiktir. Sürücünün herhangi bir şekilde müdahale etmesine gerek olmaz. Sistem ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi sensörlerini kullanarak çekiş tekerleklerinin hareketini izler.

Yaklaşık 40 km/s'lik (25 mph) bir hıza kadar, çekiş tekerleklerinin hızları arasındaki yaklaşık 100 rpm'lik bir fark, tekerleği yavaşlatır ve diferansiyel üzerinden diğer çekiş tekerleğine daha fazla çekiş kuvveti uygulayarak dengeler.

Bu işlem, sistemin ürettiği bir ses ile fark edilir. EDL sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için, seyir halindeyken gaz pedalını ve debriyajı yol koşullarına uygun olarak kullanınız.

Uyarı
Kaygan zeminlerde, örneğin karlı ya da buzlu yollarda hızlanırken, gaz verme işlemi dikkatle yapılmalıdır. Lastikler EDL sistemi devredeyken bile patinaj yapabilir ve çekiş dengesi azalır.
Fren uygulanan tekerleğin fren diskinin aşırı ısınmaması için, olağandışı yüklenme söz konusu olduğunda, EDL otomatik olarak kapanır. Bu durumda araç çalışmaya devam eder ve EDL sistemi olmayan bir araç özelliği taşır. Bu yüzden, gösterge panelinden EDL'nin kapanıp kapanmadığı anlaşılmaz. Fren soğuduğunda da EDL otomatik olarak tekrar devreye girer.

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi ikaz lambası yanarsa, EDL sisteminde de arıza olabilir. Böyle bir durumda, lütfen en kısa zamanda bir Volkswagen servisine başvurunuz.

Çekiş Kontrol Sistemi (ASR)
ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlar, ilave olarak bir çekiş kontrol sistemi (ASR) ile donatılabilir.

ASR sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ya da mümkün kılar.

ASR sistemi normal koşullarda sürekli açık tutulmalıdır. Sadece tekerleğin patinaj yapmasının istendiği özel durumlarda ASR sistemi devre dışı bırakılabilir.

Hidrolik Direksiyon
Motor çalışırken direksiyon simidini 15 saniyeden fazla tam tur olarak bırakmayınız. Direksiyonun uzun süre kilitlenmesinden dolayı hidrolik direksiyon pompası ile hidrolik yağ aşırı ısınabilir.

Bunun sonucunda hidrolik direksiyon sistemi hasar görebilir.

Ayrıca; araç hareketsizken, direksiyon tamamen kilitli konumda olduğu sürece, sistem gürültü yapar. Çünkü pas pompası yüksek basınç altındadır. Motorun rölanti hızı bunun sonucunda kısa süreli de olsa azalacaktır.

Oto kuaför

Altın Bakım
Boya Koruma, detaylı iç temizlik ve motor koruma sistemleri uygulanır. Aracınız ilk günkü kadar temiz, parlak ve hijyenik olur.

Boya Koruma
Aracınız yeni iken hemen uygulatacağınız bu sistem sayesinde otomobilinizin boyası solmaz, matlaşmaz ve parlaklığını korur. Asit yağmurundan, tuzlu çamur ve güneşin tahribatından daha az etkilenir. Otomobilinize daimi parlaklık ve koruma sağlar. Kullanılmış araçlarda bu sistem sayesinde aracınızın boyası ilk günkü kadar temiz ve parlak olur. Aracınızın ikinci el değeri artar.

Detaylı İç Temizlik ve Koltuk Koruma
Deri ve kumaş koltuklara, taban halıları ile bagaj halılarına özel tekstil koruyucu maddesi uygulanır. Deri ve kumaşın aşınmaya karşı dayanıklılığı arttırılır. Sigara kokuları giderilir. Detaylı iç temizlik uygulamalarında plastik, vinli, deri ve kumaş yüzeyleri temizlemek ve özellikle toz, çamur gibi dış mekan kirlerini almak için her yüzeye göre özel olarak tasarlanmış farklı kimyasallar kullanılır.

Motor Bakım
Özel koruma seti ile; elektrik devrelerinin, motorunuzun, yağlardan ve kirlerden korunmasını sağlanır.

Ses Yalıtımı
Yol tekerlek sesini emer, uğultuyu yüksek oranda azaltır. Otomobilin altını darbe ve aşınmalara karşı mükemmel bir şekilde korur.

Alt Darbe Koruma Sistemi
Aracınızın altına darbe ve aşınmaya karşı korumak için alkid reçinesi ve yapışmayı artırıcı özel katkılar içeren bir ürün uygulanır.

Kaput Koruma
Poliüreten yapısıyla her yüzeye tam anlamıyla ve kolaylıkla uygulanabilen, şeffaf, altı mikron kalınlığı sayesinde fark edilmeyen boya koruma filmleri sayesinde, herhangi bir sürtünme, taş çarpması gibi durumda aracınızın boyası ve kaportası zarar görmez. Ufak hasarlarda aracınızı servise sokmak zorunda kalmazsınız

Cam Güvenlik Filmleri
Güvenlik filmleri ile aracınızın camlarında, herhangi bir darbe sonucu oluşabilecek cam kırılmasına karşı can ve mal güvenliğinizi ve sayısı her geçen gün daha da artan ve günlük hayatımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen hırsızlık ve kapkaç gibi tehtidlere karşı caydırıcı etki sağlar. Güvenlik filmleri ile aracınızın camları darbe aldığında bir bütün halinde kalarak dağılmaz.

Güneş Kontrol Filmleri
Rengi asla solmayan, görünüşünü ilk günkü gibi koruyan yüksek güneş ışığı yansıtma özelliğine sahip güneş kontrol filmleri ile maksimum yansıma ve %99 ultraviyole blokajı ve parlama sorunlarına çözüm sağlamaktadır.

Cam Suyu Kaydırıcı
Yağmurlu havalarda su taneciklerinin cam yüzeyinde kolay akmasını sağlayarak, daha güvenli bir sürüş imkanı sağlar.

Online servis rezervasyonunu aşağıdan yapabilirsiniz

Calendar is loading...
Powered by Booking Calendar